Chodź poznać moje ulubione narzędzie coachingowe!

Witaj Wspaniała Ty!

Dzisiaj chciałam przedstawić Ci moje ulubione narzędzie coachingowe i jednocześnie zaprosić Cię do wypróbowania go. Zaraz przekonasz się, jaki ma to związek z ciastem czekoladowym.

To doświadczenie, czyli koło życia, proponuję przede wszystkim osobom, które chciałyby coś w życiu zmienić, jednak nie bardzo wiedzą, co by to mogło być. Ale nie tylko. Każdy może je wykonać. Warto je wykonać, wpisać datę, schować, a potem za miesiąc sprawdzić, jak się zmieniło. Bardzo lubię to ćwiczenie/doświadczenie, bo jest łatwe do wykonania, a daje wspaniałe rezultaty. Sama zobaczysz. Dość tego przydługiego wstępu! Zabieramy się za… rysowanie.

Potrzebujesz: w wersji podstawowej – kartkę i długopis, w wersji exclusive – kartkę i kolorowe długopisy/kredki, w wersji lux – powyższe plus coś, z czego da się odrysować koło (np. talerzyk). Po wielu próbach przestałam się oszukiwać i korzystam już tylko z talerzyków  😉 Zapewniam jednak, że wersja podstawowa w zupełności wystarczy.

Krok 1
Na kartce narysuj koło (okrąg – dla zafiksowanych matematycznie). Koło podziel na 8 równych części, dokładnie jak pizzę. Dla mnie to ciasto czekoladowe! Teraz proszę Cię o wpisanie w każdy z kawałków ważnej dla Ciebie sfery życia. Mogą to być np. rodzina, praca, przyjaciele, zdrowie, hobby, ale możesz wpisać swoje własne ważne obszary, np. malowanie, pisanie, podróże, pieniądze, dzieci, kot. Pamiętaj, że koło wypełniasz na tu i teraz. Za tydzień koło może wyglądać przecież inaczej. Uwaga – nie wszystkie pola muszą zostać zapełnione. To Twoje koło i Ty je tworzysz. Tu i teraz. Tu nie ma złych odpowiedzi.

Krok 2
Jeśli ważne dla Ciebie obszary zostały już wpisane, oceń proszę teraz w skali od 1 do 10, na ile jesteś zadowolona z każdego z tych obszarów. To jest Twoja ocena na tu i teraz. 1 znajduje się w środku koła, 10 na krawędzi.

Krok 3
Przyjrzyj się teraz proszę częściom swojego koła, swojego życia i odpowiedz sobie samej na pytanie: jak chciałabyś, by wyglądało Twoje koło? Wpisz teraz proszę w każdym z obszarów cyfrę/liczbę, która określi, jak chciałabyś, by było. Pamiętaj, że wymarzone koło niekoniecznie musi zawierać same 10.

Krok 4
Wyobraź sobie teraz proszę, że niczym koło fortuny Twoje koło życia zostaje wprawione w ruch. Mała zmiana w którym obszarze to sprawiła? Zmiana w którym obszarze sprawiła, że jesteś zadowolona również z pozostałych obszarów? To może być np. zadbanie o dobry sen, to może być jedzenie śniadań, spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem, zadbanie o artystyczną sferę życia. Co to będzie dla Ciebie? Która z tych części będzie pozytywnym napędem dla pozostałych?

 Krok 5
Jeśli znalazłaś swoją odpowiedź, wystarczy, że wcielisz ją w życie. Brzmi prosto, nie zawsze jest proste. Wiadomo. Ale pomyśl o wirującym kole życia! Co to będzie za zmiana? Kiedy to zrobisz? Co możesz zrobić już dziś? To może być coś naprawdę małego.

Krok 6
Ostatnie pytanie brzmi: jakiej części brakuje w Twoim kole? Oczywiście może być tak, że zawarłaś wszystkie ważne dla Ciebie obszary. Ale może czegoś brakuje?

Chętnie dowiem się, jaka mała zmiana będzie dla Ciebie ważna i wpłynie na inne obszary Twojego życia. Będę Ci kibicować. Czekam na wiadomość od Ciebie coaching@wspanialaty.com. Obiecuję, że odpiszę.

Pozdrowienia <3
Joanna

P.S. Wspaniale, że znalazłaś chwilę dla siebie. Doceń się za to 🙂